PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=580997}
7,2 133
oceny
7,2 10 1 133
Gangs Of Wasseypur
powrót do forum filmu Gangs Of Wasseypur

... że film tak znany w stanach zjednoczonych i na świecie, 215 pozycja w rankingu 250 najlepszych filmów świata na IMDB, na filmwebie wogóle nie jest popularny?

Pinehead1

Gdzie znajdę film z napisami

wojtekfedunik

raczej po angielsku tylko

ocenił(a) film na 8
wojtekfedunik

Na gryzoniu są pl napisy

Pinehead1

tak jak wszystkie filmy indyjskie, które się pojawiają czasem w rankingu. ale pewnie nikt poza Hindusami ich nie ogląda. to tak jakby Polacy zaczęli masowo zakładać tam konta i oceniać polskie filmy, które na imdb nie są raczej popularne

ocenił(a) film na 7
_Bunuel_

W tym wypadku chyba jest inaczej. Wielokrotnie słyszałem dobre opinie o tym filmie. Ten gangsterski twór to nie bollywood - chociaż muzyka towarzyszy nam przez cały film (i jak genialnie się zmienia: w 90' pojawiają się skreczyki, a nowe millenium to już techniawka na całego), a podczas strzelania tańczą tylko psychole. Nie ma więc muzykalności dzięki której nie obejrzałem żadnego tworu made by bollywood.

Sam ze 3 lata czekałem na pojawienie się napisów: te dostępne PL są do jakiejś okrojonej wersji. Dobrze, że angielskie są i w końcu się za to zabrałem - pod wpływem książki Shantaram. Tutaj historia dotyczy tylko jednego miasta, bez wielkich planów, ale jest jeszcze brutalniejsza, a rządzą nią przypadki. Stopniowa ewolucja sposobów walki śmieszy i przeraża jednocześnie. Zaczyna się od kradzieży pszenicy, złomu czy węgla a kończy na przekrętach na dużą skalę i zabawy w politykę. Od noży do automatów, od poczty pantoflowej do pagerów i telefonów.

Film cholernie wiarygodny i chyba najczęściej porównywałem go do Ojca Chrzestnego - mimo, że to kompletnie inny świat i film też całkiem inaczej nakręcony - przede wszystkim pokazany na sucho, niemal reportersko: brutalna zemsta, która przerosła oczekiwania któregokolwiek z bohaterów rozpoczęła walkę, która trwa nadal mimo, że zmieniają się gracze. Honor nie popłaca, a brudne zagrywki najczęściej pozwalają wykończyć wroga. Wycofać można się tylko w czarnym worku.

Polecam sprawdzić Gangs of Wasseypur przede wszystkim dlatego, że jest tak odmienny od znanych gangsterskich opowieści. Czas trwania i tempo rozwoju wydarzeń mogą odstraszać, ale nikt nie zmusza do oglądania całości na raz :)

kostekzary

Ten film należy do Mumbai Noir, jego reżyser jest twórcą tego gatunku. A z kolei Mumbai Noir to kino środka, bo odnosi sukcesy komercyjne jak kino rozrywkowe (np.Bollywood, Tollywood i itd.) i łączy w sobie cechy kina artystycznego (Parallel Cinema).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones